Az eseményről
Ezúttal új, terméklogónkkal díszített héliumos lufikkal érkeztünk a szokásos helyszínre. Sajnálatos módon ott derült csak ki, hogy a foglalt helyszín helyett az Infóparkban kapott végül helyet a meetup. Szerencsére az eredeti helyszínen a látogatók profi útbaigazítást kaptak, így az elég elkötelezett érdeklődők valamivel később, a szervezési bonyodalom ellenére viszonylag szép számban, megérkeztek az új helyszínre.
Az előadások így valamivel később kezdődtek, de a közönség aktív volt, és az utána – természetesen pizza és üdítő mellett – kialakult kötetlen beszélgetés is jól sikerült. Az elején elvesztegetett időt bepótoltuk a végén; végül biztonsági szolgálat kérésére hagytuk csak el az épületet, és még a porta előtt is volt mit megvitatni.
Ezúttal a következő témákban hallhattunk előadásokat:


Jó-e, ha a projektvezető tud programozni?
„Velős gondolatok és vidám közös gondolkodás arról, milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha egy IT projekt vezetője műszaki háttérrel rendelkezik.
Milyen pontokon tud hasznos lenni, miben hátráltat?
Egy informatikához kevéssé konyító PM-nek mennyi energiát kell arra fordítania, hogy megértse a projektje műszaki tartalmát?”
Az interaktív előadás végére tisztába kerültünk azzal, hogy egy projektvezetőnek nem elég önmagában a technológiához értenie, sőt, ez másodlagos ahhoz képest, hogy a projekt menedzsmenthez értsen.
Mire is jó a Spring Data JPA?
„Minden olyan alkalmazásban, ahol perzisztenciának helye van, a DAO rétegben szokás implementálni az alapvető CRUD funkciókat. Ezek sokszor rengeteg boilerplate kódot tartalmaznak, melyeket már-már sablonok alapján „gyártunk”.
Nézzük meg, hogy hogyan lehet ezt leegyszerűsíteni, sőt szinte a teljes DAO implementációtól megszabadulni!
Szó lesz a Repository interface használatáról, saját query definiálásáról, és további, de annál fontosabb kiegészítő funkciókról.
Készítünk egy egyszerű alkalmazást, hogy egy konkrét példát is lássunk a használatra. A felhasznált technológiák között lesz a Spring Boot, a Spring Data, és az egészet még kiegyészítjük egy REST felülettel csak azért, hogy lássunk is belőle valamit… 🙂 „
Egy várakozáson felül érdekes, pörgős előadást hallgathattunk meg, a helyszínen bemutatott programozási példák szemléltették a Spring Data JPA egyszerű és rugalmas használatát.


FindBugs – Aknakereső Javához
„Nyugodt alvás projektleadás után?
Ha Te (vagy a csapatod) elkészült egy javás fejlesztéssel, vagy éppen kaptál egy régi, mások által fejlesztett rendszert, jó lenne tudni, hogy mennyi az esélyed a nyugodt alvásra, vagy a hosszúhétvégére.
Persze ha van elég rutinod, és néhány heted, vagy hónapod, akkor nekiugorhatsz átnézni azt a több 100, vagy több 1000 forrásfájlt, amiből a rendszer áll. De mennyivel hatékonyabb, ha ezt a feladatot egy megfelelő eszközzel végzed el, és neked csak azzal kell foglalkoznod, hogy felmérd és kijavítsd, vagy kijavíttasd a megtalált problémákat?
A FindBugs és bővítményei ebben segítenek, és egyúttal nagyban hozzájárulhatnak a nyugodt alváshoz. Előadásomban röviden bemutatom, hogy mi módon.”
Az előadásból megismerhettük a FindBugs kód ellenőrző előnyeit, pédául kiderült, hogy amellett, hogy persze programozási hibák felderítését, a biztonságos programozást lehetővé teszi, az egyes hibákhoz kapcsolódó magyarázó szövegekkel, és a helyes megvalósítás bemutatásával segíti a programozó fejlődését is.
Az utolsó előadás késői időpontját ellensúlyozta, hogy a jó hozzászólásokat csokival díjaztuk. 🙂